Didaktik Nedir

Didaktik ne demektir?

Didaktik, öğretici anlamına gelmektedir. Edebi eserlerde ya da ürünlerde didaktik çok fazla kullanılan bir kelimedir. Bilgi verici bir edebi ürün didaktik olarak nitelendirilmektedir. İlk zamanlarda sadece şiir için kullanılan didaktik, daha sonraları tiyatrolarda, öykülerde ve de romanlarda kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak şiirlerde kullanılmasının sebebi ise dinsel metinlerin ve duaların şiir şeklinde yazılmasından dolayıdır. Bu şekilde olduğu zaman metinler ve dualar daha kolay ve akılda kalıcı şekilde ezberlenebiliyordu.

Şiirden sonra ilk olarak kullanıldığı yer ise öyküler olmuştur. Aisopos, hayvan öykülerinde yani fabllarda didaktik bölümlemesine sıkça başvurmuştur. Türk edebiyatının Osmanlı döneminde etkin olduğu zamanlarda da tasavvufi ve dinsel amaca yönelik şekilde yazılan yapıtların çoğu didaktik olmuştur.

Kısaca didaktik, öğüt ve bilgi veren, ahlak dersi çıkarılabilen, duygusal bir nitelik taşımayan ve genellikle şiir türlerinde kullanılan edebiyat ürünlerine verilen isimdir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir