Atatürkün Müziğe Verdiği Önem Kısa Kompozisyon

Atatürkün Müziğe Verdiği Önem Kısa Kompozisyon

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün müziğe ve sanata büyük bir önem verirdi. Aynı zamanda müzik dinlemeyi de oldukça severdi. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte modernleşme de başlamış ve sonrasında da opera ve batı müziğinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ulu önderimiz halkın ilgisini çekmek için müzik ile ilgili etkinliklere katılmaya oldukça dikkat ederdi.


Sanat bir toplum için oldukça önemlidir. Atamızda bu önemi bildiği için de Türk milletini sanata teşvik etmek istemiştir. Atatürk müziğin evrensel bir dil olduğunu dile getirmiştir. Müziğe olan bu ilgisini ve sevgisi de şarkılara eşlik ederek belli etmek istemiştir. Atatürk “Hayatta müziğe ihtiyaç yoktur, hayat zaten müziktir” diyerek müziğe verdiği bu önemini belirtmiştir.


Atamız müzikle alakalı olmayan kişileri insan olarak nitelendirmiyordu. Eğer hayatımızda müzik yoksa o bir hayat değildir. Müzik için hayatın ruhu, neşesi, sevinci şarttır. Ulu önderimiz müziğin her türünü benimsemeye değer bulmuştur. Atatürk’ün bu düşüncelerinin nedeni müziği halka sevdirmek içindir. Atatürk insanları müzik ortak dili üzerinde toplanmasını ve müzikle aktif olarak ilgilenen insanlar olmasını hep istemiştir. Halkına örnek olmak içinde hayatında müziğe oldukça önem vermiştir.

One Response
  1. 13 Kasım 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir