Milli Ahlaka Uygun Hareket Etmek Milli Birliği Sağlar İle İlgili Kompozisyon

Milli Ahlaka Uygun Hareket Etmek Milli Birliği Sağlar İle İlgili Kompozisyon

Bir hususta eğer ki kendi vatanımızın huzuru, güvenliği, refahı ve mutluluğu söz konusu ise düşünmemiz gereken en son şey kendi çıkarlarımızdır. Toplumumuzun gerektirdiği bazı kurallar vardır. Bu kurallar sayesinde toplumun huzuru ve güvenliği sağlanmış olur.

Milli Ahlakın temelinde yatan şey öncelikle vatanı düşünmektir. Vatan daima bizden önce gelir. Bizler vatani bir durum söz konusu olduğu taktirde kendi menfaatlerimizi arka plana atıp önceliği her zaman vatanın güvenliğine ve huzuruna vermeliyiz. Milli Birliğin sağlanabilmesi demek o ulusta var olan toplumların ne kadar bilinçli ve ahlaklı olduklarını göstermesi demektir. Atatürk, bununla ilgili şöyle söylemiştir: ”Hiçbir millet yoktur ki ahlak esaslarına dayanmadan ilerlesin”.

Vatanına aşık, vatanını seven her insan daima onun iyiliğini ister ve daima ileriye gitmesini arzu eder. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken milli birliği ve beraberliği sağlayabilmektir. Milli Ahlaka uygun hareket ederek toplumun kurallarına uymuş olur ve bu şekilde de milli birliği sağlamış oluruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir