Alexander Graham Bell Hayatı Kısa

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1874 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. İskoçya’nın Edinburgh şehri, Graham Bell’in doğduğu ve bir süre yaşadığı şehirdir. Graham Bell, erken yaşta müzik öğrenimi almaya başlamış fakat çok geçmeden bu öğrenimine on altı yaşında son vermiştir. Daha sonra ise babasının izinden gitmeye karar vermiş ve fonetik ile uğraşmaya başlamıştır.

Graham Bell’in hem babası hem de dedesi işitme engelliler için yıllarca büyük çabalar sarf etmişlerdir. Graham Bell’de onların izinden giderek, başta doğuştan işitme engelli annesi olmak üzere tüm işitme engeli olanların sessizliğine son vermek istiyordu. Graham Bell’in iki kardeşi vereme yakalanıp hayatlarını kaybedince Graham Bell’in babası son kalan çocuğu ile Kanada’ya taşındı. Burada sağırlara işaret dilini öğretti ve onların işaretlerle konuşmasını sağladı.

Bundan tam 135 sene önce Alexander Graham Bell farkında olmadan ilk telefon görüşmesini yapmış ve yardımcısını yanına çağırmak için ona seslendiğinde telefondan gelen cevap ile bu buluşunu gerçekleştirmiştir. Daha sonra büyük bir üne sahip olan Graham Bell yine de işitme engellilere yardımcı olmaktan asla vazgeçmemiş, hatta işitme engelli bir bayanla evlenmiştir. Graham Bell 2 Ağustos 1922 tarihinde Kanada’da hayatını kaybetmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir