Misafir İle İlgili Kompozisyon

Misafir İle İlgili Kompozisyon

Misafir ya da misafirperverlik denildiğinde akla ilk gelen toplum hiç şüphesiz ki Türk toplumudur. Misafirleri kim olursa olsun onları gerektiği gibi ağırlamak ve onlara gerekli hizmeti sunmak toplumuzun en önemli özelliklerinden biridir. Gerek yabancı konuklar, gerekse yerli konuklar olsun Türk toplumunun misafir ağırlama konusundaki hassasiyetine büyük bir saygı duyarlar.

Misafir, bir toplumun gelişmesi açısından önemli bir etken sayılabilir. Çünkü toplumlar kendi içlerinde belirli bir düzen ve sağlam ilişkiler sayesinde ayakta durabilir. Bu nedenle insanlar misafir olarak gittikleri bir yerde daima güler yüz ve hürmetle karşılanırlar. Kendi aralarındaki bağları güçlendirerek hem toplumun refahını hem de kendi refahlarını sağlamış olurlar. Türk toplumunda bir yere misafirliğe giden bir kişi orada el üstünde tutulur. Misafiri ağırlayan kişi hiçbir masraftan kaçınmadan en güzel sofrayı onun önüne serer. Misafire karşı daima kibar, güler yüzlü ve hoş sohbetli yaklaşır. En önemlisi de misafir asla kendisini başkasının evindeymiş gibi yani bir yabancı gibi hissetmez.

Misafirlik olgusu bu kadar önemli olmasına rağmen günümüzde bazı insanlar bu olguyu hiçe sayıp ya evlerinde misafir ağırlamamakta ya da misafirlere göstermesi gereken alakayı gösterememektedirler. Buna rağmen toplumun ahlak ve kültürüne uygun şekilde misafirlerine evlerinin kapısını açan insanların sayısı oldukça fazladır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir