Albert Einstein Hayatı

Albert Einstein Hayatı

Albert Einstein, 14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm kentinde doğmuştur. Kendisi Alman vatandaşı olsa da kökeni Yahudiliktir. Babasının adı Hermann Einstein, annesinin adı ise Pauline Einstein’dir. Alber Einstein eğitim hayatına bir Katolik okulunda başlamıştır. Münih’te gittiği bu okulu tamamladıktan sonra Lutipold Gymnasium’a gitmeye başlamıştır. Ancak bu okulda çok fazla kalmamış ve ailesinin yanına, İtalya’ya dönmeye karar vermiştir. Eğitimini yarım kalmasını istemeyen aile, onu İsviçre’ye göndermiştir. Albert Einstein buradaki liseden mezun olarak Swiss Federal Polytechnic School’ a başlamıştır.

Üniversite eğitiminin de sona ermesi ile birlikte mezun olduğu okulda asistanlık yapmak istemiş ancak bu isteği yerini bulmamıştır. Daha sonra İsviçre’de bulunan bir patent ofisinde çalışmaya başlayan Einstein, 1909 senesinde Zurich Üniversitesinde profesör olmayı başarmıştır.

Albert Einstein, 1921 senesinde fotoelektrik etkisini açıklaması sonucunda Nobel Fizik ödülüne layık görülmüştür. Zamanın şartları dolayısı ile Hitler’in Yahudilere uygulamış olduğu zulüm Einstein’ı önce Belçika’ya, oradan da İngiltere’ye götürmüştür. Albert Einstein son 15 senesinde Amerikan vatandaşlığına geçmiş ve 1955 senesinde Amerika’da hayatını kaybetmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir