Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Kompozisyon

UNESCO tarafından kurulan Dünya Tiyatro Örgütünün kuruluş amacı dünyanın her bir köşesinde sahne sanatları hakkında bilinmeyenleri anlatmak, uygulamaları arttırmak, sanatın faydalarını toplumsal bilince anlatarak katkıda bulunmak, barış ve kardeşlik duygularını insanlığa aşılamak ve bu kuruluşun tüm hedeflerine ulaşması için destek olmaktır.

Oldukça önemli bir gün olan Dünya Tiyatro Gününde bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için oldukça yoğun bir çalışma içerisine girilir. Günün anlam ve önemini belirtmek için her yıl bir sanatçı konuşma yapmak üzere davet edilir. Yapılan bu konuşma uluslararası bir bildirge niteliğindedir. Yaklaşık yirmi dilin üzerinde çevirisi yapılır. Tüm dünya tiyatrolarında oyun oynanmadan önce bu bildirge okunur ve gazetelerde de yayımlanır. Bu bildirgenin duyulmasını adına tüm kıtaların televizyonu ve radyolarında yayınlar yapılır.

Dünya Tiyatro Günü tüm dünyada oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ulusal bağlamda da büyük bir öneme sahiptir. Bu gün her türlü tiyatro gruplarının bir araya gelmesini sağlar. Bu durumda insanlığın birlik ve beraberlik içinde olmasını ve uyum içinde olmasını anlatma açısından iyi bir örnek olacaktır.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir