Ressam Nasıl Olunur

Natürel yaşamın, bir objenin veya insanların resimlerini kendi zihinlerinde değerlendirerek kendi tarzı ile resmedebilen kişilere ressam denir.

Ressamlığın Eğitim Süresi Ve İçeriği

En başta elbette ressam olabilmek için ressamlık üzerine olan bazı okullara gidip mezun olmak gerekir. Ressam olabilmek için mesleki eğitimin verildiği yerler, çeşitli üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümleridir. Bu mesleğin eğitim süresi 4 yıldır ve meslek eğitimi dersleri uygulamalı olarak ve teorik olarak 2 kısma ayrılarak verilmektedir.

Ressamlığın Gerektirdiği Özellikler :

* Resme yeteneği olan,
* İmgeleme gücü yüksek yani nesneleri, bir yerde olmadan hayal etme kabiliyetine sahip olan,
* Şekillerin ayrımını yapabilen, şekillerin benzerliklerini ve renklerini ayırt edebilen, yaratıcı, yeniliklere açık ve sanatçı ruhuna sahip olan kişilerin ressam olması daha sağlıklıdır.

Elbette bunlar dışında el ve gözlerde bir hasar bulunmamalıdır. Çünkü genel olarak bakıldığı zaman bu çalışmayı oldukça etkiler.

Ressamlar ortaya çıkaracağı resimlere gerekecek uygun araç ve gereçlere ihtiyacı vardır ve bunları temin eder. Çalışacağı ortamın sağlıklı olması için ışıklandırmalar yapar. Eserini oluşturmadan önce kabataslak bir karalama çalışması yapar ve eserini bu ön çalışmasından sonra ortaya koyar. Son olarak da ortaya koyduğu bu eserleri sergileyerek insanlarının beğenisine sunar.

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir