Hoşgörü İle İlgili Yazı

Hoşgörü İle İlgili Yazı

Toplumu oluşturan şey insandır. İnsan toplum içerisinde tek başına yaşamaz. Çevresinde onunla birlikte toplumun birer parçası olan çok sayıda insan vardır. Hem toplum refahı ve huzuru açısından hem de kendi yaşantısını, kendi düzenini bozmamak amacı ile diğer insanlara karşı hoşgörülü davranmak zorundadır.

Bir insanın düşüncesi, inancı ve hayata bakış açısı ne olursa olsun ona saygı duyulmalı ve hoşgörülü davranılmalıdır. Bu sayede ne toplum düzeni zarar görmüş olur ne de bireyin kendisi. Hiç bir bireyin başkasına zorla dayatma yapma hakkı yoktur. Kimse kimsenin düşüncesini beğenmedi diye onu hor göremez. Bizim fikrimiz ile karşındaki insanın fikri uyuşmasa bile ona hoşgörülü davranarak herhangi bir olumsuzluğa yol açmamış oluruz. Hoşgörü olmayan bir ortamda ilişki kurmak oldukça güçtür. İnsanlar arasında iletişim kurulamaması onlara büyük ölçüde zarar vermektedir.

İnsan hoşgörülü olmadığı taktirde çekilemez bir varlık haline dönüşür. Gitgide toplumdan soyutlaşır ve çevresindeki insanları bir bir kaybeder. Unutmayalım ki insanın insana her zaman ihtiyacı vardır. Bu yüzden biz insanlara hoşgörülü davranırsak onları daima yanımızda tutmayı başarmış oluruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir