Üniversite Tercihlerinde Puan – Başarı Sırası Önemi

Üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler her sene başlı başına bir tartışma konusu olmuştur. Kimi uzmanlar puan öneli derken kimileri de başarı sırasının önemli olduğunu savunurlar.

Aslında burada önemli olan ve çok kolay anlaşılan matematiksel bir denklem oluşturmak gerekiyor. Her sene puan katsayıları değişebilirken başarı sıralamaları sabit kalıyor. Bu cümleyi biraz daha açmaya çalışırsak X üniversite 2014 – 2015 eğitim yılı için ilk 100’den öğrenci aldıysa, bu yılda bu sayı en fazla 10-15 oynayarak +- farketmeksizin 85-115 aralığında olması beklenir (İstisnai durumlar haricinde). Bu düşünce ile yola çıkarsak şunuda kolayca söyleyebiliriz.

2014 yılında x puanla yerleşin bölüme 2015 yılında malesef x puanla yerleşemeyebilirsiniz. Fakat 2014 yılında y ile yerleşilen bölüme bu yıl y değerine yakın değerler ile yerleşme imkanınız çok daha fazladır.

Bu düşünce ile başarı sırasının dikkate alınarak bu şekilde tercihlerin yapılması gerçekten ve gerçekten çok önemlidir. Tercihleri yaparken unutulmaması gereken bir diğer unsur ise bölüm tercihidir. İlgi alanınız olmayan ve ilginizi çekmeyen bölümlere yapacağınız tercih size daha fazla zaman kaybettireceğini o bölümü okumanın ve bitirmeninin yükünü hayatınız boyunca taşımanız gerektireceğini unutmadan gönlünüzden geçen istediğiniz bölümlere yoğunlaşmanızı öneririz.

Tüm üniversite adaylarımız için hayırlı olmasını dileriz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir