Ekmek Soframıza Gelinceye Kadar Hangi Aşamalardan Geçer

Her gün soframızda tükettiğimiz ürünlerden biri de ekmektir. Aşağıda ekmek soframıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçer sorusunun kısaca cevabını bulabilirsiniz.

Günlük hayatımızda her gün tükettiğimiz ekmek soframıza gelene kadar birtakım aşamalardan geçmektedir. Tükettiğimiz ekmek buğdaydan üretilmektedir ve buğdaydan ekmek haline gelinceye kadar çeşitli evrelerden geçmektedir.

Ekmek, ekmek olmadan önce ekmeğin hammaddesi olan buğdayı incelemek gerekmektedir. Buğday tohumları öncelikle çiftçiler tarafından toprağa ekilmektedir. Olgunlaşan ve yetişen buğdaylar genellikle makineler ile tarladan hasat edilir.

Tarladan hasat edilen buğdaylar buradan fabrikalara ya da değirmenlere gönderilir. Buralara gelen buğdaylar yapılan işlemler ile una dönüştürülür. Un haline gelen buğday buradan paketlenmiş şekilde fırınlara gelir. Fırına gelen unlar burada fırıncılar tarafından içine su, tuz ve maya katılarak hamur haline getirilir. Bu hamurlara fırın işçileri tarafından şekil verilir ve ardından şekillenen ekmekler fırında pişirilerek tüketime hazır hale getirilir.

Ekmek Soframıza Gelene Kadar Geçirdiği Aşamalar Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

2 Yorum
  1. 27 Şubat 2016
  2. 1 Mart 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir