İyilik İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

İyilik hem toplumsal hayatta hem de İslam dininde çok önemli yeri olan bir kavramdır. Bu sebeple dilimizde İyilik ile ilgili atasözü ve deyimler, dinimizde de iyilik ile ilgili ayetler büyük yer kaplamaktadır.

İyilik İle İlgili Atasözleri

*İyilik eden iyilik bulur: Bir kimse çevresindeki insanlara her zaman iyi davranırsa o kişiler de kendisine iyilik ile karşılık verecektir.

*İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir: İnsan yaptığı iyiliğin kıymeti bilinmiyor diye iyilik yapmaktan vazgeçmemelidir. Bu iyiliğin kıymeti insanlar tarafından bilinmese de Allah tarafından bilinecektir.

*İyilik et kele, övünsün (varsın söylesin) ele: Kıymet bilmeyen insanlara iyilik yapıldığında bu kişi sizin yaptığınız iyilikten hiç söz etmeyecek, bu iyilik sayesinde sahip olduğu özelliği ile övünmeye başlayacaktır.

*İyilik et, kötülük bul: İnsanlar bazen karşısındaki kişiye iyilik yaptığında, bu kişiler kendisine kötü davranabilmektedir.

*İyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik er kişinin karı: Her insan kendisine iyilik yapanlara iyi davranır ancak önemli olan bize kötülük yapıldığında da buna iyilik ile karşılık verebilmektir.

*İyiliğe iyilik olsaydı, koca öküze bıçak olmazdı: İnsanlar genellikle kendilerine yapılan iyiliğin kıymetini bilmemekte, kendisine iyilik eden kişilere kötü davranabilmektedir.

*İyiliğe “nereye gidiyorsun” demişler, “kötülüğe” demiş: Yapılan iyiliklerin karşılığı genellikle kötülükle verilmektedir.

İyilik İle İlgili Sözler Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir