Yardım ve Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri

Bir toplumun ayakta kalması için en önemli unsurlardan bir tanesi yardımlaşmadır. Aşağıda yardım ve yardımlaşma ile atasözlerine yer verilmiştir.

Kele, köseden yardım gelmez: Bir insan ihtiyaç duyduğu yardımı kendisine yardım edebilecek kişilerden istemelidir. Aksi halde kendisine faydası olmayan kişilerin bize yardım edebilmesi mümkün değildir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır: İnsanlar komşuları ile her zaman yakın ilişkiler içerisinde bulunmalıdır. Çünkü yardıma ihtiyacımız olması halinde bize yardım edecek ilk kişiler komşularımızdır.

Veren eli herkes öper: Bir insan başkalarına her zaman yardım ediyorsa bu insan herkes tarafından sevilmektedir.

Verirsen doyur, vurursan duyur: İnsan başkalarına yardım ederken onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalıdır. Yapılan yardım karşıdaki kişinin işine yaramalıdır.

İyilik eden iyilik bulur: başkalarına yardım eden kişiler ihtiyaç duydukları halde başkaları da kendisine seve seve yardım edecektir.

Az veren candan, çok veren maldan: Bir insan başkalarına yardım ederken az miktarda malını verirse verdiği şeyde gözü kalmayacak, bu yardımı seve seve yapmış olacaktır.

Yardım ve Yardımlaşma İle İlgili Yazılar Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir