Hasan Ali Yücel Kısaca Hayatı

Hasan Ali Yücel Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer almaktadır. Peki, Hasan Ali Yücel kimdir? Aşağıda Hasan Ali Yücel’in kısaca hayatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1987 senesinde İstanbul’da doğan Hasan Ali Yücel, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirmiştir. Mezun olmasının ardından çeşitli illerde felsefe öğretmeni olarak görev yapmıştır. Bu görevinin ardından Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik yapmıştır. MEB’de görevini tamamlayarak emekli olan yazar, bunun ardından İş Bankası yayın müdürü olarak çalışmaya devam etmiştir.

Hasan Ali Yücel’in edebiyatımızdaki ve toplumuzdaki önemi iki şekilde açıklanabilir. Bunlardan ilki Köy Enstitülerinin kurulmasında verdiği hizmetlerdir. Diğeri ise dünya edebiyatındaki klasik eserlerin dilimize çevrilerek toplumuzda bu eserlerin tanınmasında yaptığı çalışmalardır.

Şairin Can Yücel’in de babası olan hasan Ali Yücel 1961 senesinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Ruhiyat Alfabesi, Türk Edebiyatına Toplu Bir Bakış, Pazartesi Konuşmaları, Sizin İçin, İçten Dıştan, Hürriyete Doğru, İyi İnsan İyi Vatandaş eserlerinden bazılarıdır.

Hasan Ali Yücel Hayatı Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir