Milli Kongre Cemiyetinin Diğer Cemiyetlerden Farkı

Kurtuluş Savaşı döneminde kurulan cemiyetler arasında Milli Kongre Cemiyeti de bulunmaktadır. Peki Milli Kongre Cemiyeti nedir, Milli Kongre Cemiyeti’nin diğer cemiyetlerden farkı nedir?

Milli Kongre Cemiyeti 29 Kasım 1918 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Cemiyetin kuruluşunda etkili olan öncü isim Göz Doktoru Esat Işık’tır. Bu örgüt Kurtuluş Savaşı yıllarında kurulmuş olan diğer cemiyetler arasında en uzun süre etkili olmuş olan öğütlerden bir tanesidir. Cemiyet, Damat Ferit Paşa’nın yoğun baskısı altında kalmıştır fakat buna rağmen devamlılığını sürdürebilmiştir. Yaptığı çalışmalar arasında en önemlisi Misak-ı Milli’nin kabul edilmesi için verilmiş olan çabalardır.

Milli Kongre Cemiyeti’nin iki önemli amacı bulunmaktadır. Bunlardan biri tüm ulusal güçleri tek çatı altında birleştirmek, diğeri ise Vatanın kurutuluşu olan faydalı çalışmalarda bulunmaktır. Bu amaçlarına rağmen Milli Kongre Cemiyeti amaçlarına tam anlamı ile ulaşamamıştır. Cemiyet’in en çok ses getiren etkinliklerinden bir tanesi düzenlemiş olduğu Sultanahmet Mitingi’dir. Cemiyet, İstanbul’un düşman işgali altına girmesine kadar çalışmalarını sürdürmüştür.

Milli Kongre Cemiyetinin Diğer Cemiyetlerden Farkı Nedir Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir