Besin Maddeleri Kaça Ayrılır

İnsan sağlığı açısından her besin maddesinden yeterli ölçüde tüketmek gerekmektedir. Peki, besinler kaça ayrılır?

Besin maddeleri temel olarak incelendiğinde bunların beş gruba ayrıldığı görülmektedir. Besin grupları tahıl ve ekmek grubu, sebze ve meyve grubu, süt ve süt ürünleri, et grubu, yağ ve şeker grubu olarak sıralanabilir.

Bu besin gruplarından en çok tüketilmesi önerilen grup tahıl grubudur. Tahılların ardından ise umanlar tarafından sebze ve meyve grubunun sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. Bunları ise sırası ile süt ve süt ürünleri ile et grubu takip etmektedir. En az tüketilmesi önerilen besin grubu ise yağ ve şeker grubudur.

Kimyasal içeriklerine göre hayvansal ve bitkisel besinler; Karbonhidratlar, Proteinler, Yağlar, Vitaminler, Mineraller ve Su olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Bu besinlerden her birinin insan vücudu için gerekli olan içerikleri bulunmaktadır. Bir insan her besin grubundan gerekli ölçüde ve yeteri kadar aldığı aman sağlıklı beslenmiş kabul edilmektedir.

Besin Maddeleri Vücudumuzdaki Görevlerine Göre Kaç Grupta İncelenebilir Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir