Renklerin insanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İnsan psikolojisine göre renklerin insanlar üzerindeki anlamları çeşitlilik göstermektedir.

Kırmızı

İnsanların kendisini daha enerjik hissetmesini sağlayan bir etkidir ve kırmızının insanlar üzerinde canlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Vücut ısısını harekete geçiren kırmızı, kişinin iştahın da açabilmektedir. Bu rengi tercih eden kişiler genellikle heyecan ve hareketten hoşlanan kişilerdir.

Turuncu

Kırmızıda olduğu gibi kişiye heyecan veren onu harekete geçiren bir renktir. Bu rengin cesur ve maceracı kişiler tarafından sevildiği bilinmektedir. İnsanlarda mizah yeteneğini arttırdığı düşünülmektedir.

Sarı

Hükmetmeyi seven kişilerce sevilen sarı renk, entelektüel kişiliğin bir sembolü olarak görülmektedir. Akıl ve zekanın rengi olarak bilinir.

Yeşil

Dinlendirici ve huzur verici bir özelliğe sahip olan yeşil, denge ve uyumun rengi olarak adlandırılmaktadır.

Mor

Asiliğin ve kendine olan güvenin göstergesi olan bir renktir. Sanatçılar tarafından sevilen bir renk olarak bilinmektedir.

Mavi

Yeşil gibi sakinleştirici ve huzur verici bir renk olarak bilinmektedir. Bu rengin dürüstlük ve ruhsallık ile ilişkisinin olduğu da düşünülmektedir.

Siyah

Kişinin konsantrasyonunun ve özgüveninin artmasına yardımcı olmaktadır. Tutku, hırs, inatçılık gibi duyguları ifade etmektedir.

Renklerin Anlamları Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir