Farklı Kültürlerde Kullanılan Beden Dili Mesajları Nelerdir

İnsanların iletişiminde beden dilini kullanmak çok önemlidir. Farklı kültürlerde kullanılan beden dili mesajları ise çeşitlilik göstermektedir.

Peki benden dili nedir?

İnsanların, anlatmak istediklerini sözlü iletişimin dışında vücut hareketleri ile anlatmalarına beden dili adı verilmektedir.

Çene Sıvazlamak: Fransa’da, İsviçre’de ve Belçika’da insanların çenelerini sıvazlamaları sıkılmış oldukları anlamına gelmektedir. Türk kültüründe ise çene sıvazlamak insanların “düşünüyorum” demelerinin bir başka yoludur.

Burna Dokunmak: İngiltere ve İskoçya’da insanların burunlarına dokunmaları karşılarındaki kişiye seninle bir paylaşıyoruz mesajını vermektedir. Ülkemizde ise böyle bir beden dili bulunmamaktadır.

Şakak Göstermek: Hemen e ise hemen tüm Batılı ülkelerde kişinin şakağını göstermesi delilik anlamına gelmektedir. Hollanda dilinde ise kişilerin şakaklarını göstermesi “akıllı” anlamına gelmektedir. Bizim ülkemizde şakak göstermek, sei vuracağım ya da öleceksin ifadesinin göstergesidir.

El Sallama: hemen hemen bütün dünya ülkelerinde selamlaşma ifadesi olarak kullanılmaktadır. Bizde ise “hoşça kal” anlamına gelmektedir.

Dil çıkarmak: Bizde alay göstergesi olan dil çıkarmak, Tibet’te ise karşıdaki kişi hakkında olumlu düşüncelere sahip olunduğunun bir göstergesidir.

Farklı Kültürlerdeki Beden Dili Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir