Kalkınmada Sanayinin Önemi Nedir

Bir ülkenin kalkınmasında sanayinin önemi oldukça fazladır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ekonomik kalkınmanın yeterli derecede olmamasının sebeplerinin başında sanayi alanında kalkınamamak gelmektedir. Bir ülke sanayileşmeye yeterli derecede önem vermiyor ve bunu başaramıyorsa bu durumda ihtiyacı olan ürünleri üretemeyecek ve bu da bu ürünleri dışarıdan alma sorununu doğuracaktır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bir ülkenin ekonomisi dışa bağımlı hale gelmektedir. Dışa bağımlı olan ve sanayisi gelişmemiş olan bir ülkedeki en önemli sorunlardan bir tanesi de işsizliktir.

Sanayi alanında gelişmiş olan ülkeler üretmeden tüketme tehlikesinin önüne geçmiş olmaktadırlar. Bu sebeple sanayileşme ülke kalkınmasında son derece önemli bir yere sahiptir. Günümüzde gelişmiş olan ülkeler incelendiğinde bu ülkelerin ekonomisinde sanayinin büyük rol oynadığı görülmektedir. Bu ülkeler kendilerine yeten ve sanayi alanında gelişmiş olan ülkelerdir. Bu sayede işsizlik ve ülkelerin işsizlik fonuna ayırdığı bütçe de azalacaktır.

Kalkınmada Tarım mı Sanayi mi Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir