Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi

dil2Her toplumun kendine özgü bir dili bulunmaktadır. Dilin insan ve toplum hayatındaki önemi ise oldukça büyüktür.

Her toplumun çeşitli kurallar ile örülmüş bir dili ve bu dili meydana getiren sözcükleri bulunmaktadır. Dilin içerisinde yer alan sözcükler ve kurallar toplumu oluşturan bireylerin birbirleri ile anlaşmasını ve sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamaktadır. Dil hem gelişebilen hem de değişebilen canlı bir varlıktır ve toplumun ihtiyaçları dilin gelişimi ile değişiminde etkin rol oynamaktadır.

Bir iletişim aracı olan dil, hem sosyal hem de ulusal bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilin olmadığı bir yerde insanların birbirleri anlaşabilmeleri ve iletişim kurabilmeleri mümkün değildir. Dil sayesinde ülkelerin millet olma bilinci güçlenmekte ve toplumu oluşturan bireyler kullandıkları ortak dil ile birbirlerine daha sıkı bağlanmaktadır. Bir toplumun fertlerinin sahip oldukları maddi ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmasında da dil son derece büyük bir önem taşımaktadır. Kültürün taşıyıcısı olan dil, bu sayede kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktadır.

Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi Kısaca Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir