Doğal Gözlemin Zorlukları Nelerdir

doğal gözlem2Bilimsel anlamda yapılan gözlemler doğal gözlem ve sistematik gözlem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Doğal gözlem nedir ve doğal gözlemin zorlukları nelerdir sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gözlenebilen olaylar bilimin kaynağını oluşturmakta, araştırmacılar bu olayları gözlemleyerek bilimsel verilere ulaşmaktadır. Bu sebeple gözlem, bilimin çok önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Bu aşamada araştırmacı gözlenebilen olayı yerinde incelemekte ve bu sayede birtakım veriler elde etmektedir. Gözlem türleri incelendiğinde ise karşımıza doğal gözlem ve sistematik gözlem olmak üzere iki tür teknik çıkmaktadır. Bunlardan doğal gözlem, en çok kullanılan gözlem türüdür.

.Doğal gözlemde canlılar içinde bulundukları ortam içerisinde incelendiğinden bu gözlemin birtakım zorlukları bulunmaktadır. Bu gözlem için araştırmacı uygun zamanı beklemek zorundadır ve bu zaman bazen çok uzun bir zaman dilimini kapsayabilir.

Bu gözlem türünde seçim yapabilmek mümkün değildir, araştırmacı sadece gözlemleyeceği konuyu değil, inceleyeceği canlıda var olan tüm özellikleri gözlemlemek zorundadır.

Araştırmacı doğal gözlemde gözlem yaptığı ortama hiçbir şekilde müdahalede bulunamaz, şartları kendisine uygun hale getiremez.

Doğal Gözlem Örnekleri Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir