Kalıtsal Hastalıklar ve Belirgin Özellikleri

genetik2İnsan sağlığı her şeyin başında gelmektedir ancak kişi zaman zaman hastalıklara yakalanabilir. Bu hastalıkların bir çeşidi olan kalıtsal hastalıklar nelerdir sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Genetik hastalıkların bazıları şunlardır:

Albinoluk (Aşkınlık)

Albino bir insanın derisinde deriye renk veren pigmentlerin bulunmaması hastalığıdır. Bu hastaların saçları ve derileri beyaz renktedir.

Down sendromu

Fazladan bir kromozom bulunan insanlarda karşılaşılan bir hastalıktır. İnsanda 21. Kromozom fazla olduğunda down sendromu ortaya çıkmaktadır.

Hemofili

Kanın pıhtılaşmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Vücutta protein üretilememesi sonucunda bu hastalıkta kanama esnasında kanın pıhtılaşmasına rastlanmaktadır.

Orak Hücreli Anemi

Alyuvar şekillerinin diğer insanlara göre farklı olduğu durumlarda görülmektedir. Bu hastalarda görülen alyuvar şekilleri hilale benzemektedir. Bu sebeple alyuvarlar kan için gerekli olan oksijeni taşıyamamaktadır.

  • Renk Körlüğü (Daltonizim)

Bu hastalıkta insanlar bazı renk tonlarını ayırt edememektedir. Özellikle kırmızı, mavi ve yeşil renklerin tonlarının hastalar tarafından algılanması oldukça zordur.

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir