Şiirde Zihniyet Nedir

Şiir inceleme yöntemi incelendiğinde şiirde açıklanması gereken unsurlardan biri de şiirde zihniyettir. Peki, şiirde zihniyet nedir ve nasıl bulunur.

Her edebi eser oluşturulduğu dönemin izlerini taşımaktadır. Hiçbir edebi eseri yazıldığı dönemden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Bir toplumun içerisinde bulunan siyasi, sosyal, ticari, ekonomik, askeri tüm özellikler yazılan eserlere de yansımaktadır ve bu özelliklerin tümü şiirin zihniyetini oluşturmaktadır.

Türk edebiyatının her döneminde farklı özellikler bulunmaktadır. Zaten edebiyatın dönemlere ayrılmasındaki temel ölçüt de dönemlerin birbirinden farklı özelliklere sahip olmasıdır. Örneğin bir eser doğadan bahsediyor, mevsimlerin değişmesini anlatıyor, göçebe hayatın izlerini taşıyorsa bu eser İslamiyet Öncesi Türk edebiyatında kaleme alınmıştır. Aynı şekilde Allah aşkını işleyen, Allah’ın birliğinden bahseden bir eserin ise İslamiyet sonrası Türk edebiyatı döneminde yazıldığını söylemek mümkündür. Ağır bir dil ile beyitler şeklinde yazılan eserler de Divan edebiyatına ait şiirlerdir.

Şiirde Zihniyet Örnekleri Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir