Ülkemizdeki Ormanları Korumanın Yolları

ormanOrmanlar bir ülke için son derece büyük bir önem sahiptir. Çünkü ormanlar dünyanın akciğerleridir. Bu sebeple her toplumda birinci görevlerden bir tanesi ormanları korumaktır. Peki, ülkemizdeki ormanları korumanın yolları nelerdir.

Ormanlar insanlar için gerekli oksijeni üretmekle birlikte toplum açısından birçok faydayı da beraberinde barındırmaktadır. Sadece insanlar için önemli olmayan ormanlar ayrıca doğadaki diğer canlılar için de barınma ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sebeple ülkemizdeki ormanları korumak ve yurdumuzdaki ormanların sayısını arttırmak çok önemli bir zorunluluktur.

Ormanların korunması için yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. Bunların başında ise ormanlarda ateş yakmamak, yakılsa bile bu ateşi söndürmeden ormandan ayrılmamak gelmektedir. İnsanların piknik amacı ile yakmış olduğu ateşler orman yangınlarının en önemli sebebidir. Ayrıca ormanlaa yanan sigara atmamak, cam maddeleri ormanda bırakmamak da orman yangınlarını önleyebilir.

Ayrıca ağaçların çeşitli sebepler ile kesilmesi de ormanlara zarar vermektedir. İhtiyaçlar için ağaç kesmek yerine farklı çözümler bulunmaya çalışılmalıdır.

Ülkemizdeki Ormanları Nasıl Korumalıyız Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir