Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Yaptığı Katkılar Kısaca

Atatürk birçok alanda olduğu gibi sosyal bilgilerde de birtakım yenilikler yapmıştır. Atatürk’ün sosyal bilgilere yaptığı katkılar şunlardır:

Mustafa Kemal Atatürk her alanda ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaştırmayı hedeflemiş ve ülkemizin bu seviye ulaşabilmesi için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Sanatta bilime kadar pek çok alanda ülkemize yenilikler getiren Atatürk Türk diline ve sosyal bilimlere de büyük önem vermiştir.

Atatürk’ün sosyal bilgilerin gelişmesi için yaptığı çalışmaların en önemlisi, ülkemizde bulunan öğrencileri bu konuda eğitim almaları için yurt dışına göndermesidir. Burhan Toprak, Afet İnan gibi öğrenciler buna örnek gösterilebilir. Yurt dışında sosyal bilgiler alanında eğitim gören bu isimler yurdumuza döndükten sonra öğrendiklerini uygulayarak sosyal bilimlerin gelişmesine katkı sağlamışlardır.

Atatürk sosyal bilgilerin gelişmesi için pek çok yeni kurum açılmasını sağlamıştır. Bunların en önemlileri Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesidir.

Bu kurumlar sosyal bilgiler araştırmaları yapmış dilimizin, tarihimizin ve kültürümüzün kökenlerini araştırarak bunların gelişmesi için çalışmalarda bulunmuşlardır.

Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Verdiği Önem Konusu İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir