Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk diline vermiş olduğu önem çok büyüktür. Atatürk gerek yapmış olduğu çalışmalar gerekse söylemiş olduğu sözler ile Türk diline verdiği önemi sık sık vurgulamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk dili için gösterdiği hedef, Türk dilini zenginleştirerek gelişmiş bir dil haline getirmektir. Dilimiz köken bakımından oldukça zengin bir dil olmakla birlikte Atatürk bu dilin korunması ve daha da zenginleştirilmesi için birçok çalışma başlatmıştır. Dilimizde kullanılan kelimeler sayı bakımından insanların iletişim ihtiyacını karşılayacak seviyededir. Atatürk, Türk dili için göstermiş olduğu bu hedeflerin gerçekleşmesi için pek çok farklı çalışma yaptırmıştır.

Bu amaçla yapılan çalışmaların başında 1932 senesinde kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti gelmektedir. İle Açılan bu kurum aracılığı ile dilimizin kökeni araştırılmış ve yeni kelimeler türetilmeye çalışılmıştır. Türkçeyi yeryüzünde kullanılan dillerin en zengini haline getirmeyi hedef gösteren Atatürk bunun için pek çok önemli çalışmaya destek olmuştur.

Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Konusu ile İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

2 Yorum
  1. 5 Kasım 2015
  2. 16 Mayıs 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir