Kanın Vücutta Dolaşımını Sağlayan Yapı ve Organlar Nelerdir

İnsan hayatının devamlılığı için vücudumuzda olmazsa olmaz olan en önemli madde kandır. Kanın vücutta dolaşımını sağlayan yapı ve organlar nelerdir hakkında bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kanın vücuttaki dolaşımından sorumlu temel organ kalptir. Kalp göğüs kafesimizin altında bulunan organdır. Bir insanın kalbinin büyüklüğü ortalama bir yumruğunun büyüklüğü kadardır. Vücudumuzda bulunan temiz kan diğer organlarımıza kalp tarafından pompalanmaktadır. Bedenimizdeki kirli kanı temizleme görevi ise akciğerlere aittir. Kirli kan kalp tarafından akciğerlere gönderilmektedir.

Kalbin pompalandığı kanın diğer organlara ulaşması bedenimizdeki damarlar sayesinde gerçekleşmektedir. Vücudumuzdaki damarlardan bazıları oksijen bazıları da karbondioksit taşımak ile görevlidir. Koyu kırmızı olan kanın içerisinde karbondioksit, açık kırmızı olan kanın içerisinde ise oksijen bulunmaktadır.

Vücut savunmasını artıran ve bedenimizin ısınmasını sağlayan madde ise kandır. Bedenimizdeki atıklar damarlar ve kan aracılığı ile boşaltım sistemine gönderilmektedir.

Kanın Vücutta Dolaşımını Sağlayan Organ Konusu İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz

2 Yorum
  1. 10 Kasım 2015
  2. 10 Kasım 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir