Kan Bağışında Bulunmanın Toplum Açısından Önemi

Kan bağışının önemi ve faydaları saymakla bitmez. Aşağıda kan bağışında bulunmanın toplum açısından önemi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kan bağışı insan sağlığı ve insanların yaşamını devam ettirebilmeleri açısından hayati önem taşımaktadır. Dünyada her yıl binlerce insan gerekli kanı bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde var olan veriler insanların kan bağışı yapma oranının nüfusun yüzde birini karşıladığını göstermektedir. Kan bağışı yapmak hem kan bekleyen kişilerin hayatını kurtarmakta hem de kan veren kişinin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Yurdumuzda yıllık olarak ihtiyaç duyulan kan miktarı 2 milyon ünite civarındadır. Ancak ihtiyaç duyulan bu kan bankalardan değil, sadece hasta yakınlarından karşılanabilmektedir.

Kan verme alışkanlığının yaygın olduğu ülkelerde insanlar bu kanı ihtiyaç halinde acil olarak bankalardan temin edebilirken, bizde kana ihtiyaç duyulması halinde bankalar bu sorunu gidermek için yeterli olamamakta bu sebeple bazı hastalar hayatını kaybedebilmektedir.

Kan Bağışının Toplum ve Sağlık Açısından Önemi İle İlgili Görüş ve Yorumlarınızı Aşağıdan Paylaşabilirsiniz

2 Yorum
  1. 18 Kasım 2015
  2. 18 Kasım 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir