Hissedilen Sıcaklık İle Ölçülen Sıcaklık Ne Demektir

Sıcaklık türleri hissedilen sıcaklık ve gerçek sıcaklık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hissedilen sıcaklık ile ölçülen sıcaklık ne demektir sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ölçülen sıcaklık bir ısıölçer yani termometre tarafından saptanan gerçek sıcaklıktır. Hissedilen sıcaklık ise çeşitli etkenlere bağlı olarak insan tarafından farklı algılanan sıcaklık değeridir. Termometrenin ölçmüş olduğu sıcaklık nispi nem, rüzgar, radyasyon gibi farklı etkenlere bağlı olarak yanlış ölçüm yapabilmektedir. Yine aynı şekilde insanlar da havadaki nem oranı, giymiş oldukları giysiler, vücut yapısı gibi sebeplerle sıcaklığı farklı değerlerde hissedebilmektedir. Bu sebeple insanların hissetmiş oldukları sıcaklık ile gerçek sıcaklık zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Aynı şekilde farklı insanlar tarafından hissedilen sıcaklık da bazen değişiklik gösterebilmektedir.

Buradan hareketle sonuç olarak termometre tarafından ölçülen sıcaklığa gerçek sıcaklık yani ölçülen sıcaklık, insanların bu sıcaklığı farklı şekillerde algıladığı sıcaklığa ise hissedilen sıcaklık adı verilmektedir.

Hissedilen Sıcaklık ile Gerçek Sıcaklık Arasındaki Fark İle İlgili Görüş ve Yorumlarınızı Aşağıdan Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir