Neden Dürüst Olmalıyız

Dürüstlük insanın davranışları ile sözlerinin birbirine uyumlu olması anlamına gelmektedir. Dürüstlük nedir sorusunun cevabına ve dürüstlük ile ilgili kompozisyon örneğimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle dürüst nedir bunu anlayabilmek önemli. “Dürüst” denince aklımıza ilk gelen şeyler doğruluk, samimiyet, gerçeği saklamama ve en önemlisi bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama olmalı. Neden dürüst olmalıyız? Çünkü dürüstlük bizlere fazla arkadaş kazandırmaz ama her zaman İyi Arkadaşlar Kazandırır… İşte bu yüzden insanlara gereken değeri vererek onları kandırmayarak, yalan söylemeyerek yaşamak kazanılan en büyük miras, erdem…

“Neden dürüst olmalıyız?” Çünkü İslam dininin gerekliliği, bir ayette geçtiği üzere “Emrolunduğu gibi dosdoğru ol”. Görülen o ki dürüstlük, insana kalabilecek en değerli mirastır, ne satın alınabilir ne de hediye edilebilir. Ünlü yazar Victor Hugo’ya göre dürüstlük: “Yalan, zekâ işidir; dürüstlük ise cesaret… Eğer zekân yetmiyorsa yalan söylemeye; cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene.”

Dürüstlük Sözleri İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir