Prokaryotik Hücrede Bulunup Ökaryotik Hücrede Bulunmayan Özellikler Nelerdir?

Mikroskobun icadıyla birlikte hayatımıza çeşitli yenilikler getirilmiştir. Eski zamanlarda ayrıştırılamayan hücreler bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli yeniliklere öncülük etmiştir. Peki, Prokaryot hücrede bulunup Ökaryot hücrede bulunmayan özellikler nelerdir?

Çekirdek zarı olmayan ve bir zarla çevrili sitoplâzmadan ayrılan bir bölümü bulunmayan hücrelere Prokaryot hücre denir. Elektron mikroskobunun icadıyla birlikte hücreler arası farklar ayrıştırılmaya başlandı. Ortaya çıkan incelemelerde prokaryotik ve ökaryotik hücre arasında farklar görüldü.

Prokaryotik hücrede bulunup ökaryotik hücrede bulunmayan özellikleri şöyle açıklayabiliriz; Prokaryotik hücre genel olarak bakterilerde bulunur. Diğer organizmalar mantarlar, protista, bitkiler, hayvanlar v.b ökaryotik hücrede bulunur.

Fotosentezi sağlayan enzimler ve klorofiller prokaryot hücrede bulunurken ökaryot hücrede bulunmaz. Prokaryot hücrenin dış kısmında hücre çeperi ve onunda dışında seçici geçirgen hücre zarı bulunurken ökaryot hücrede bunlar bulunmaz. Prokaryot hücrelerin kromozomları sitoplâzma içinde dağınık bir şekilde bulunur.

Prokaryot Hücrede Bulunup Ökaryot Hücrede Bulunmayan Özellikler Hakkında Görüş ve Yorumlarınızı Aşağıdan Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir