Peygamber Efendimiz İslam Dinini Anlatırken Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşmıştır?

Peygamber Efendimiz İslam dinini anlatırken birçok zorlukla karşılaşmıştır. Peki, Peygamber Efendimiz İslam dinini anlatırken ne gibi zorlukla karşılaşmıştır?

Hz. Muhammed (sav) peygamberliği boyunca türlü zorluklarla karşılaşmıştır. İslamiyet’i kabullenmek istemeyen müşrikler, putperestler Peygamber Efendimize karşı çeşitli işkenceler kullanmıştır. Söylediği sözler alaya alınarak Efendimize deli denmiş ve kendisiyle alay edilmiştir. Kıldığı namaza çeşitli saygısızlıklar yapılmış, yürüdüğü yollara dikenler konulmuştur. Peygamber Efendimiz düşmanları tarafından ölüm tehditleri alarak İslamiyet’ten caydırmak istenmiştir. Yurdundan çıkarak Hicret etmek zorunda kalmıştır. Fakat Peygamber Efendimiz zorlukları dikkate almayarak her milletten ve her kültürden insana İslamiyet’i öğretmiş ve bütün dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Bu zorlukları ayetlerle örnekleyecek olursak,

Öyleyse se, onların dediklerine karşılık sabret ve Rabbini güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hand ile tesbih et. (Kaf Suresi, 39)

Onların sözleri seni üzmesin. Şüphesiz ”izzet ve gücün” tümü ALLAH’ındır. O, işitendir, bilendir. (Yunus Suresi, 65)

Peygamber Efendimizin Karşılaştığı Zorluklar İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir