Ülkemizin Nüfusunun Sürekli Artış Göstermesinin Nedenleri Nelerdir?

Ülke nüfusumuz 1. Dünya Savaşından itibaren giderek artış göstermektedir. Ülkemizin nüfusunun sürekli artış göstermesinin nedenleri;

-Doğum oranlarının fazla olması: 15-49 yaş arasındaki kadın nüfusunun doğurduğu çocuk sayısı ile ifade edilir. Türkiye’de doğum oranı Avrupa ülkelerine göre 2-3 kat fazladır. Ülke içerisinde doğum oranı kırsal kentlerde daha fazladır. Bunun sebebi eğitim seviyesinin düşük olmasıdır.

-Göç alması: Osmanlı sınırlarında bulunup bağımsızlığını ilan eden Yunanistan, Bulgaristan gibi Türk nüfusunun fazla olduğu ülkelerdeki Türk vatandaşlarının anavatana gelmesini kapsayan nüfustur.

-Beslenme imkanları: Ülkemizde tarımın gelişmesiyle zenginleşen besin grupları sayesinde nüfus oranında artış görülmektedir.

-Savaşın olmaması: Savaş içerisinde olan ülkelerdeki insanların Türkiye’ye göç etmesidir.

-Eğitim seviyesi: Eğitim seviyesinin yüksek olması eğitim için gelen insanların nüfus sayısıdır.

Yaşam standartlarının yüksek olması: Ülkemizde kaliteli yaşamın olması az gelişmiş ülkelerden göç almasının sonucunda oluşan nüfustur.

-Çocuk Ölümlerinin Az Olması: Çocuk ölümlerinin az olmasının en büyük etkeni annelerdir. Çocuk için sağlıklı ve kaliteli bir yaşam ortamı sunan anneler ülkemizde ki çocuk ölüm oranlarını ciddi derecede düşürmüştür.

Ülkemizin Nüfus Artışının Nedenleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölümde Paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir