Böbrekleri Uzun Süre Görev Yapmayan Bir İnsanın Yaşamı Neden Tehlikeye Girer?

Böbrekler bel bölgesinin iki tarafında yer alır. Her biri ortalama 10 cm boyutlarında 150 gram ağırlığındadır. Vücuttaki zararlı maddelerin idrar yoluyla dışarı çıkmasına yardımcı olur. Bedenimiz için hayati önem taşıyan organlarımızdan birisidir. Peki, böbrekleri uzun süre görev yapmayan bir insanın yaşamı neden tehlikeye girer?

Böbrekler fasulye tanesi kadar olmalarına rağmen vücudumuzun içerisinde sahip olduğu görev büyüktür. Böbrekler kanda bulunan zararlı atıkları ve üreyi süzerek idrar biçiminde vücuttan dışarı atar. Vücudun su ve elektrolit dengesini düzenlemede yardımcı olur. Kanımızın asit- temel dengesini korumaya yardımcı olur. Bol su ile çalışır. Böbrekleri uzun süre görev yapmayan, böbrekleri yeterince çalışmayan insanların hayatı tehlikeye girer. Çünkü böbrekler yeteri su alamazsa böbrek yetmezliği hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca böbrek çalışmaması halinde kandaki zararlı maddeler, atıklar kana karışır. Bu zararlı atıklar kişinin vücudunu zehirler. Ölüme kadar götürebilir.

Böbreğin Çalışmamasının İnsan Vücudunda Doğurabileceği Yan Etkiler Hakkında Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdan Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir