Nüfus Sayımının Amaçları Nelerdir?

Nüfus sayımı bir ülkede yaşayan insanların sayısını, yıl bazında ne ölçüde değiştiğini anlamak için yapılan bir çeşit sayımdır. Yıllara oranla doğum-ölüm, yaşlı-genç, çalışan-çalışmayan nüfustaki artmalar azalmalar ne ölçüde bunu anlamanın en iyi yöntemi nüfus sayımıdır. Peki, nüfus sayımının amaçları nelerdir?

Nüfus sayımı, bir ülkedeki nüfus artış hızının ne ölçüde artıp azaldığını anlamak, nüfus planlaması yapmak ve nüfus arttırma- azaltma çalışmaları yapmak için yapılır. Eğer bir ülkede işsiz vatandaş çoksa onlara yeni çalışma sahası oluşturmak, okuma yazma bilmeyen nüfus çoksa okuma yazma bilmeyen nüfus için bu konuda eğitim seferberliği başlatmak, ülkenin ihtiyacı olduğu sektörleri, eksikleri, fazlaları hesaplamak, ülkede meydana gelen nüfus hareketlerini takip ederek buna oranla bir önlem almak için yapılır. Örneğin bir ülkede okuma çağına gelmiş nüfus çoksa ona göre nüfus sayımında anlaşılır. Buna takriben orda daha çok okul, derslik inşa edilir.

Ülke genelinde hangi sektörün ne gibi elemana ihtiyacı var, ülkenin doktoru, mühendisi, askeri yeterli mi fazla mı bu konuda bilgi sahibi olunabilir.

Nüfus Sayımının Yapılış Nedeni Hakkında Bilgi ve Paylaşımlarınızı Aşağıdan Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir