Atatürk’ün Tiyatroya Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk tiyatroya büyük önem vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün tiyatroya verdiği önem şu şekilde açıklanabilir.

Atatürk sanata ve sanat dalından biri olan tiyatroya büyük önem vermiştir. Atatürk İstanbul’a her gelişinde sahnelenen tiyatroları seyretmiştir ve seyrettiği tiyatro sahnelerinden keyif alarak tiyatroda görev alan sanatçıları övgüyle tebrik etmiştir.

Çankaya köşkünde verilen bir davette bulunan İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncuları için güzel sözler söylemiştir. Atatürk davette konuşma yaparken tiyatro oyuncuları hakkında şu meşhur sözünü söylemiştir; Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz, Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz  Fakat sanatçı olamazsınız. Hayatlarını büyük bir sanata veren bu çocukları sevelim.

Bu sözleriyle Atatürk sanatın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak bir milletin kalkınmasını için sanatın önemini dile getirmiştir. Tiyatro bir batı kökenli sanat türüdür. Bir sahne üzerinde bir ve ya daha fazla oyuncu ile oynanan oyunlar seyirciler tarafından izlenir. Atatürk sahne gösterisi olan tiyatroyu izlerken büyük keyif almıştır.

Atatürk’ün Tiyatroya Verdiği Önem İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıda Paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir