Gırtlak Kanserinin Görülme Nedenleri Nelerdir?

Gırtlak kanseri adından da anlaşılacağı gibi gırtlakta oluşan bir kanser türüdür. Gırtlak kanserinin nedenlerini öğrenmeden önce gırtlak yapısını tanıyalım.  Gırtlak; nefes borusuna giren ve çıkan havanın aynı zamanda yemek borusundan geçen besinlerin geçişinde sınır görevi görür. Boynumuzda yer alır ve nefes alırken başka bir şeyin gırtlaktan inmemesi için açılıp kapanır. Bu bölgede konuşmamızı sağlayan ses telleri bulunur. Bu bölgede oluşan kansere de gırtlak kanseri denir. Kanser ise tümör gibi kitle oluşturan ve tedavi edilmediğinde ölüme giden bir hastalıktır.

Gırtlak kanseri daha çok erkeklerde görülür. Fakat son yıllarda kadınlarda gırtlak kanserinin görülme oranı giderek artmıştır. Bunun nedeni ise; geçmişe oranla sigara içen kadınların sayısının artmasıdır. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, stres gibi yan nedenler olsa da gırtlak kanserinin en büyük sebebi sigara kullanımıdır. Sigara kullananların gırtlak kanserine yakalanma riski %25 daha fazladır.

Gırtlak kanserinin birçok belirtileri vardır. Seste kısılmalar meydana gelir. Bunun yanında boyunda şişlik ve kitle görülür. Gırtlak kanseri belirtisi görülen insanlar aynı zamanda yutma güçlüğü çekerler. Eğer bu belirtiler hissediliyorsa uzman bir doktora başvurulması gerekir. Kanser tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Gırtlak kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için sigara tüketimi durdurulmalı ve sigara içilen ortamda bulunulmamalıdır.

Gırtlak Kanserinin Nedenleri İle İlgili Düşüncelerinizi Aşağıda Paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir