Kalbin Yapısı

İnsan kalbi hemen hemen kendi yumruğu büyüklüğündedir. Vücudumuzdaki kanın damarlar içinde dolaşmasını sağlar. Kalbimizin kaslı bir yapısı vardır. Kalbimizdeki kaslar kasılıp gevşeyerek vücudumuza kan pompalamasını sağlar. Kalp iki akciğer arasında göğüs kafesi içinde bulunur. Vücudumuzda en önemli organlardan biridir. Kalbin yapısında kapakçıklar, kaslar, koruyucu zar ve sinirler bulunur. Kalbimizde kulakçık ve karıncık denilen bölümler vardır. Kalbimiz iki karıncık ve iki kulakçık olmak üzere 4 odacık bulunur. Üstte bulunan kalp odacıklarına kulakçık denir. Altta bulunan kalp odacıklarına karıncık denir. Kulakçıklar toplardamarlara bağlıdır. Kulakçıklar emici bir yapı gibi çalışır. Akciğer ve diğer organlardan kalbe kan alır ve karıncıklara iletirler. Karıncıklara ise atardamarlar bağlıdır. Karıncıklar pompa gibi çalışırlar. Kalpteki kanı akciğerlere ve diğer organlara gönderir. Kalbimizin sol tarafında temiz kan bulunur. Kalbimzin sağ tarafında ise kirli kan bulunur.

Oksijen bakımından zengin olan kan temiz kandır. Kirli kan ise karbondioksit bakımından zengindir. Peki kalbin içinde neler bulunur ve özellikleri nelerdir?

Kalp kasları: Kalbin kasılıp gevşemesini sağlar. Kalp kasları hızlı kasılıp gevşerler. Kalbin duvarını oluşturan kısımlardır.

Kalp sinirleri: Kalbin düzenli ve ritmik bir şekilde çalışmasını sağlar. Kısaca kalp ritmimizi dengeler.

Kapakçıklar: Kapakçıkların açılıp kapanma özelliği vardır. Kanın izlediği yolu belirler.

Kalp damarları: Kalp içindeki hücrelerin kan yoluyla beslenmesini sağlar. Çünkü kalp kendi içerisindeki kanı kullanmaz.

Koruyucu zar: Kalp işlevini görürken akciğere temas ettiği sırada kalbin zarar görmesini engeller.

Kalbin Yapısı İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıda Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir