Silindirik Projeksiyon Nedir?

Projeksiyon, dünya üzerindeki kıtaları, okyanusları, denizleri ve ülkeleri iki boyutlu olarak kağıda aktarmak için kullanılan yöntemdir. Üç çeşit projeksiyon yöntemi vardır. Bunlar; Silindirik projeksiyon, konik projeksiyon ve düzlem projeksiyondur. Peki silindirik projeksiyon yöntemi nedir?

Bir kürenin etrafına silindir şeklinde kâğıdın sarılmasıyla oluşturulur. Bu yöntem daha çok ekvator bölgesi ve ekvatora yakın bölgelerin kâğıda aktarımı yapılırken kullanılır. Silindir projeksiyonda ekvator bölgesi kağıda aktarılırken hata payı en az seviyededir. Silindir projeksiyonda ekvator bölgesi ve çevresi gerçek ölçülerinde çizilirken kutuplara gidildikçe hata payı artar ve kutuplara gidildikçe kağıda aktarılan bölge büyür.

Bu yüzden kıtalar ve denizler kağıda aktarılırken hata payının en aza indirilmesi için çeşitli projeksiyon yöntemleri vardır. Düzlem, silindirik ve konik projeksiyonda kâğıda aktarım yapılırken yer şekillerinin biçimi bozulmaz fakat alanların boyutları değişebilir. Gerçek ölçülerde alınmak istenen alan için farklı projeksiyon yöntemleri kullanılır.

Silindirik Projeksiyon İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıda Paylaşabilirsiniz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir