Canlılarda Suyun Önemi

Vücudumuzun%70 i sudur. İnsan Vücudunun çoğunu su oluşturur. Canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Bitkiler su olmayan yerde yeşeremez ve solar. Tarımda ürün elde etmek için suya ihtiyaç vardır. Su olmadığı takdirde tarımda verim elde edilemez ve insan yaşamını devam ettirmesi için yediği besinler elde edilemez.

Suyun insan vücudunda ise birçok faydası vardır. Vücudumuzdaki kirli maddeleri ve toksinleri atmak için suya ihtiyaç duyarız. Aynı zamanda su temizlik için olmazsa olmaz maddedir. Yemek yemeden insanoğlu 5 haftaya kadar yaşamını sürdürebilir fakat su içmeden sadece 12 gün dayanabilir. Vücutta su eksikliği ciddi hastalıklara yol açar. En başta böbreklere zarar vererek böbrek yetmezliği hastalığına yol açabilir. Vücutta su eksikliği aynı zamanda romatizma ağrılarına sebep olabilir. Her yetişkin insanın günde 2-2,5 litre su içmesi gerekir.

Su içmek deriyi nemlendirir ve vücutta hamilelikten ya da hızlı kilo alımından kaynaklanan çatlakların çıkmasına engel olur. Vücut sıcaklığını dengeler ve sıcak havalarda vücuttaki su kaybının önüne geçer. Aynı zamanda yemekten yarım saat önce içilen su hazmı kolaylaştırır ve tokluk hissi vererek kilo alımının önüne geçer.

Suyun Önemi İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıda Paylaşabilirsiniz

 

One Response
  1. 29 Ekim 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir