Kan Bağışının Önemi Nedir

Kan bağışı tüm dünya için önemli bir hadisedir. Her yıl milyonlarca insan kazalar ya da hastalıklar sonucu kan bulanamadığı için hayatını kaybetmektedir. Kan bağışı binlerce insanın hayatını kurtarırken bir yandan da bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiler. Oysaki ülkemizde kan bağışı oranı nüfusun yalnızca %1’i kadardır.

Kan Bağışı Neden Önemlidir?

Kan bağışı neden önemlidir?” sorusuna verilecek cevapların başlıca olan insan hayatını kurtarmaktır. Çünkü kan gereken bir insana yalnızca başka bir insan tarafından kan temin edilebilir. Kan bağışında kanın tek kaynağı insandır.

Türkiye’de her yıl ortalama 2 milyon kana ihtiyaç oluşur. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için de kan bağışı yapılması önemlidir. Ülkemizde düzenli kan bağışı yapan insan sayısı son derece azdır. Hayat kurtarmasının yanında toplumdaki birlik ve beraberliğin önemini de ön plana çıkartır.

Kan Bağışının Faydaları Nelerdir?

           Kan bağışının önemi nedir sorusuna kan bağışının faydalarından bahsederek cevap verilebilir. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 5-6 litre kan bulunur. Kan bağışı yapılınca kan hücreleri yenilenir. Çünkü kan verildiğinde vücut verilen kanı yeniden oluşturmak için yeni kan hücreleri oluşturur.

-Kan bağışı yapan kişilerin kalp krizi geçirme riski %90 azalır.

-Kandaki yağ ve kolesterol oranının düşmesini sağlar.

-Metabolizmanın çalışması hızlanır.

-Ayrıca hem kanın yenilenmesine bağlı olarak vücuttaki stres ve yorgunluğun atılmasına yardımcı olur hem de psikolojik olarak bir insanın hayatını kurtaracak olma düşüncesi insana huzur verecektir.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

Kan bağışı yapmak için 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaşını aşmamış olmak gerekmektedir. Kan verecek kişiler çeşitli testlerden geçirilir ve kanında bir hastalık yoksa kan verme işlemini gerçekleştirebilirler. 50 kilonun altındaki bireylerin kan vermesi sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Bulaşıcı hastalığı olan, son 2 ay içinde kan veren, kanında alkol, uyuşturucu madde bulunan, kanında pıhtılaşma sorunu olan ve ilaç kullanan kişiler kan veremezler.

Kan bağışı, Sağlık Bakanlığı, Kızılay, SGK tarafından yapılmaktadır. Ancak Türkiye’nin kan ihtiyacının %82’si Kızılay tarafından karşılanır. Türk Kızılay’ı tarafından Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle Kızılay Haftası kutlanır. Peki, Kızılay haftası ne zaman? Kızılay haftası her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın