Öyküleyici Anlatım ve Öyküleme Nedir

Öyküleyici Anlatım Nedir?

Öyküleme de denilen öyküleyici anlatım nedir ve teknikleri nelerdir gibi sorular Türkçe ve Edebiyat derslerinde öğrencilere sık sık sorulmaktadır. Yaşanmış ya da yaşanması muhtemel olan olayların hem yer hem zaman hem de kişiler ile birlikte anlatılmasına öyküleyici anlatım denir.

           Öyküleyici anlatım için bir akışın ya da hareketin olması gerekmektedir. Nesneler ve varlıklar bir akış, gelişme ve değişim içinde anlatılmaktadır. Olayın gerçekleştiği yerde zaman da söz konusu olmaktadır.

Sorulan öyküleyici anlatım özellikleri nelerdir sorusu ile bu anlatımın özellikleri daha iyi anlaşılmaktadır. Öyküleyici anlatım tekniğinde anlatılacak olan olay belirli bir zaman diliminde kişi kadrosu ile başlar, bu kadro ile gelişir ve belirli bir sonuca ulaşır.

Her şeyin hareket halinde verildiği öyküleyici anlatım örnekleri, durumlar ve varlıkların yaşamın genel akışı içinde gösterilmesi ile başlar. Bir durumdan diğer bir duruma geçiş olmaktadır. Tüm olayların gelişmesi ve birbirine bağlanması hareket öğesi ile sağlanmaktadır.

Öyküleyici Anlatımda Temel Unsurlar

           Öyküleme denilen öyküleyici anlatımda bazı temel öğeler vardır. Çeşitli türlerde yazılabilen öyküleyici anlatım, bu temel unsurlar çerçevesinde ilerlemektedir. Bu unsurlar aşağıda anlatılmıştır.

Kişi

Bu anlatım tekniğinde olayı yaşayanlara kişi denir. Kişilerin sayısı türlerine göre artabilir ya da azalabilir. Olayın tam merkezinde bulunan ana karakter ile yardımcı karakterler vardır. Genelde insanlardan seçilen kişiler, insan dışındaki varlıklardan ya da hayvanlardan da seçilebilmektedir. Yazar öykülemedeki kişiyi iyi seçerek kullandığında, o kişi eser ile beraber tanınır hale gelmektedir.

Olay

En iki tane kişinin ya da varlığın karşı karşıya gelmesi ile oluşturulan eyleme olay denilir. Metinlerin tamamında yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olaylar anlatılmaktadır. Olaylar nedeni ile ortaya çıkan yeni durumlara olay örgüsü denir.

Mekan

Öykülemede olayın gerçekleştiği ve olayların geçtiği yere mekan denilmektedir. Metinlerin genelinde olaya uygun olan mekanlar seçilmektedir.

Zaman

Olayın geçmiş olduğu ana olaylar arasında bulunan süreye zaman denir. Anlatılan olaylara bağlı olarak kısa süreyi kapsayabilirken, uzun bir zaman dilimini de kapsar.

Anlatıcı

Bu anlatım tarzında olayı anlatan yazar değildir. Metni oluşturan yazardır ancak hikayenin anlatılması işi başka birine yüklenir.

Bir Cevap Yazın